From Test-Scratch-Wiki

(Translated. Not sure of the page links yet.)
Line 23: Line 23:
 
==Özel Bir Blok Oluşturmak==
 
==Özel Bir Blok Oluşturmak==
 
{{note|Bu bilgiler güncel değil ve 2.0 içindir.Daha sonra değiştirilecektir.}}  
 
{{note|Bu bilgiler güncel değil ve 2.0 içindir.Daha sonra değiştirilecektir.}}  
Özel bir blok yaratmak için, "Bloklarım" [[Tur:Blok Kategorileri|kategorisini]] açın ve "Bir Blok Yarat" butonuna basın.Yeni bir blok menüsü açılacak, oradan özel bloğunu isimlendirebilirsin.A new block menu will open, where you can name your custom block. By pressing "Options", you can add [[Eng:string|string]], number, and [[Eng:boolean|boolean]] [[Eng:inputs|inputs]]. You can also add more label text to the block, or make it [[Eng:Single Frame|run without screen refresh]]. After naming and adding arguments, a [[Eng:Define () (block)|Define]] block is created. A custom block's settings can later be changed by right-clicking on its Define block or the custom block itself and selecting "edit". You can define what your custom block does by snapping a script to its Define block, as shown below.
+
Özel bir blok yaratmak için, "Bloklarım" [[Tur:Blok Kategorileri|kategorisini]] açın ve "Bir Blok Yarat" butonuna basın.Yeni bir blok menüsü açılacak, burada özel blok isimlendirebilir. "Ayarlar"a basarak, bloğa bir [[Tur:string|string]], sayı, veya [[Tur:boolean|boolean]] [[Tur:Girdiler|girdisi]] eklenebilir. Bloğa daha fazla etiket yazı eklenebilir, veya [[Tur:Tek Kare|ekranı yenilemeden çalıştır]]ılması sağlanabilir. İsim koyulup argümanlar eklendikten sonra, bir [[Tur:Tanımla () (blok)|tanımla]] bloğu oluşturulur. Bir özel bloğun özellikleri, daha sonra tanımla bloğuna veya bloğun kendisine sağ tıklanıp "düzenle" seçeneğine tıklanarak düzenlenebilit. Aşağıda gösterildiği gibi, özel bloğun çalıştırılınca ne yapacağı tanımla bloğuna kod ekleyerek düzenlenebilir..
  
 
<scratchblocks>
 
<scratchblocks>

Revision as of 18:48, 7 May 2020

Özel Bloklar birinin kendi proglamlama bloklarını yapmasını sağlar. Özel bloklar kullanılarak, büyük, benzer kodlar bir yeniden kullanılabilir blok olur. Bazı diğer programlama dillerinde, özel bloklara "prosedürler," "fonksiyonlar," veya "metodlar" denir. Bu blok aynı blok sırasını farklı kod bölümlerinde tekrar etmeden tekrar kullanmak için kullanışlıdır.

Yineleyen faktöriyel prosedürü — Scratch 2.0 alpha.

Scratch'te Özel Bloklar

Özel bloklar "Bloklarım" paletinde bulunur.[1] Bu bir "atlama" bloğu örneğidir:

tanımla atla (ne kadar uzak :: custom-arg)
y'yi (ne kadar uzak :: custom-arg) arttır :: motion
(.5) saniye bekle :: control
y'yi ((0) - (ne kadar uzak :: custom-arg) :: operators) arttır :: motion

yeşil bayrak tıklandığında
atla (10) :: custom
(20) adım git :: motion
atla (20) :: custom

Palet boş bir yer ile başlar ve sadece bir "Bir Blok Oluştur" dügmesi gösterir (bu "Değişkenler" paletindeki "Bir Değişken/Liste Yap" düğmesine benzer). Her "Tanımla" bloğu için, bir özel blok palette gösterilir. Bu özel blok sadece özel bloğun "Tanımla" bloğu olan kukla için vardır.[2]

Özel bloklar sadece bir yığın bloğu olabilir. Haber verici veya boole bloğu olamaz (ama belki sonra ekleyebilirler).[3] Yinelenmeyi desteklerler, böylece kendi kendilerini tetikleyebilirler (Haberler bloklarının aksine, şimdiki bloğun kodu çalıştırmasını durdurmaz. Bu fraktallar oluşturulmasına ve bir sayının faktörünü bulunmasına izin verir).

Özel Bir Blok Oluşturmak

Note Note: Bu bilgiler güncel değil ve 2.0 içindir.Daha sonra değiştirilecektir.

Özel bir blok yaratmak için, "Bloklarım" kategorisini açın ve "Bir Blok Yarat" butonuna basın.Yeni bir blok menüsü açılacak, burada özel blok isimlendirebilir. "Ayarlar"a basarak, bloğa bir string, sayı, veya boolean girdisi eklenebilir. Bloğa daha fazla etiket yazı eklenebilir, veya ekranı yenilemeden çalıştırılması sağlanabilir. İsim koyulup argümanlar eklendikten sonra, bir tanımla bloğu oluşturulur. Bir özel bloğun özellikleri, daha sonra tanımla bloğuna veya bloğun kendisine sağ tıklanıp "düzenle" seçeneğine tıklanarak düzenlenebilit. Aşağıda gösterildiği gibi, özel bloğun çalıştırılınca ne yapacağı tanımla bloğuna kod ekleyerek düzenlenebilir..

(360) derece sağa dön :: custom

tanımla  (miktar :: custom-arg) derece sağa dön :: custom
(miktar :: custom-arg) defa tekrarla 
  (1) derece sağa dön
end

Scratch 1.x Workaround

yeşil bayrak tıklandığında
[ne kadar uzak v] , [50] olsun :: variables
[atlama v] haberini sal ve bekle :: events

[atlama v] haberi gelince :: events
y'yi (ne kadar uzak) arttır :: motion
(.5) saniye bekle :: control
y'yi ((0) - (ne kadar uzak) :: operators) arttır :: motion

Procedures in BYOB/Snap!

Snap!, previously called BYOB (Build Your Own Blocks), is a Scratch modification that allows procedures. Snap!'s procedures allow all 3 types of blocks, with arguments, and also recursion.

See Also

References

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.