From Test-Scratch-Wiki

Scratch 2.0
Scratch Layout.png
Release Date 9 Maj 2013
Programming language Flash
Download
« Pol:Scratch 1.4 Pol:Scratch 3.0 »
Moje bloki
Wektorowy edytor rysowania
Zmienne w chmurze

Scratch 2.0, tzw. Scratch 2,[1] to druga duża wersja Scratch, po Scratch 1.4. Posiada przeprojektowany edytor i stronę, i pozwala na edytowanie projektów bezpośrednio z przeglądarki i także z edytor offline.

Publiczna beta Scratch 2.0 wyszła w 28 styczniu 2013,[2], a Scratch 2.0 oficjalnie wyszedł w 9 maja 2013. Strona bety Scratch 2.0 oraz stara strona Scratch 1.4 zostały zdjęte od 6 do 8 maja, żeby Scratch Team mógł przenieść projekty.[3]

Historia

Main article: Tworzenie Scratch 2.0

Scratch 2.0 został ogłoszony przez andresmh na forach w styczniu 2010.[4] Pierwszy publiczny eksperyment przez Scratch Team jako część postępu 2.0 to eksperymalna przeglądarka, w sierpniu 2010.[5] Następnie, w 2011, beta Flash Playera wyszła dla projektów, którą zalogowani użytkownicy mogli wybrać. W 2012, to było zastąpione wersją edytora online - tego października, był on już domyślnie włączony dla wszystkich użytkowników.

W maju 2011, pierwsza znana wersja edytora projektów, pre-alpha, wyszła dla limitowanej widoczności w Scratch Day @ MIT. Troszkę później, Scratch Team zaczął postować aktualizacje, zwane Reportaże Postępu Scratch 2.0, na ich blogu. Nowa strona i edytor projektów, wtedy już w alfie (u alpha.scratch.mit.edu), zostały opublikowane przez kilka dni dla Dnia Scratch 2012, rok później. W reszcie 2012, ludzie zostali przywiezieni, żeby tą wersje przetestować: moderatorzy i wybrani edukatorzy - doradcy współpracy, byli kuratorzy, kuratorzy Studio Projektów Scratch, moderatorzy TBG, i grupa 500 użytkowników. Niektórzy także mogli użyć program przez błąd.[6]

W grudniu 2012, publiczna beta została ogłoszona, i zaczęła się 28 stycznia 2013. Była dostępna pod beta.scratch.mit.edu skąd była dostępna, dopóki nie wyszła pełna wersja, która zastąpiła starą stronę.

13 maja 2014 wyszedł kod źródłowy dla Scratch 2.0.[7] Jest dalej do dyspozycji na Githubie: LLK/scratch-flash

Edytor Offline

Main article: Edytor Offline

Wersja beta edytora offline Scratch 2.0 wyszedł 26 sierpnia i może być pobrany tutaj. Ma bardzo mało zmian od edytora online, lecz przede wszystkim, brak plecaka. Edytor offlne aktualizuje się samemu bez wymagania reinstalowania całego programu.

Funkcje

Scratch 2.0 był całkowicie przeprogramowany w Adobe Flash, lecz starsze projekty dalej działają. Jest dalej darmowy i bez reklam. Przez nowe funkcje i inny język, projekty w Scratch 2.0 są zapisane w formacie SB2, zamiast formatu SB używanego przez Scratch 1.4 i starsze. Mimo tego, projekty udostępnione ze Scratch 1.4 i wcześniej dalej można pobrać ze strony projektu w formacie SB. Scratch 2.0 zawiera wiele wzbogaceń do programu i strony.


Note Caution: Jeżeli projekt jest zapisany w edytorze Scratch 2.0, jego format będzie dostosowany do SB2 i nie da się powrócić do formatu SB bez programu zewnętrznego. To znaczy, że nie da się otworzyć go w Scratch 1.4.

Nowe Funkcje

Scratch 2.0 wprowadził nowe funkcje:

Nadchodzące Funkcje

Oto funkcje, których nie dodano do Scratch 2.0

  • Obsługa ciągów zmiennych w chmurze
  • Listy w chmurze
  • HTML5 Player[9]
  • Biblioteka kształtów w edytorze rysunków[10]

Krytyka bety

We wczesnym 2013 roku, w trakcie bety, niektórzy nie lubili Scratch 2.0. Narzekali o trudnym do użycia nowym edytorze rysunków[11][12] i zagmatwany edytor.[13] Po ostatecznym wydaniu, krytyka umarła, jak ludzie zaczęli się do niego przyzwyczajać.

Galeria

See also: Category:Scratch 2.0 Images

References


Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.