From Test-Scratch-Wiki

SandCastleIcon.png This page has links to outside of the Scratch website or Wikipedia. Remember to stay safe when using the internet as we can't guarantee the safety of other sites.
Scratch 3.0
Scratch 3.0 Program.png
Release Date 2 styczeń 2019
Programming language HTML5 / JavaScript
Download
« Pol:Scratch 2.0
Strona projektu.
Nagrywacz dźwięku Scratch 3.0.

Scratch 3.0 jest trzecią i najnowszą wersją Scratch. Jest kompletnym przeprojektowaniem i przeimplementacja Scratcha napisana w HTML5 i JavaScript. Zawiera nowy, nowoczesny wygląd i design ze sceną przesuniętą na prawą, jak było w Scratch 1.4 i wcześniej. Scratch 3.0 wyszedł 2 stycznia 2019.

Nowe Funkcje

Bloki

 • Dużo bloków jest w innym porządku
 • Bloki zdarzeń są koloru bloków kontroli ze Scratch 2.0, a bloki kontroli są troszkę jaśniejsze niż bloki zdarzeń ze Scratch 1.4
 • "Więcej bloków" zmieniły nazwę na Moje bloki, i zmieniły kolor na jasnoczerwony
 • Niektóre domyślne wartości zostały zmienione

Kliknij na nazwy bloków, aby się o nich więcej dowiedzieć!

przesuń na [wierzch v] przesuń do [przodu v] o (1) warstw ::looks (kostium [liczba v] ::looks) (tło [liczba v] ::looks) zmień efekt [płynność dźwięku v] o (10)::sound ustaw efekt [płynność dźwięku v] na (100)::sound usuń efekty dźwiękowe ::sound ustaw tryb przeciągania na [z przeciąganiem v] ::sensing <Czy () zawiera ()?::operators usuń (1) z [lista v] ::list usuń wszystko z [lista v] ::list (pozycja () na liście [lista v] ::list)

Dla rozszerzeń, proszę odwiedzić strony o rozszerzeniach.

Inne

 • Inny edytor kostiumów i edytor dźwięku
 • Bloki z kategorii Pisak, Czujniki wideo, oraz Muzyka są teraz rozszerzeniami.
 • Projekty już mogą być edytowane na tabletach i grane na tabletach i telefonach, ale nie można jeszcze tworzyć projektów na telefonach.
 • Kilka dodatnich opcji do bloku<dotyka ( v)? ::sensing>, w tym “jakakolwiek krawędź”, “wskaźnik myszy”, oraz “lewa krawędź”
 • Inne czcionki: Sans Serif (cienka Helvetica), Serif (Times), Handwriting (Pisak), Marker, Curly (Falisty), Pixel (Piksel), Chiński, Japoński, oraz Koreański
 • Edytor malowania w wektorze jest teraz domyślnym edytorem
 • Bloki w kategorii Czujniki Wideo są teraz rozszerzeniami
 • Nowe rozszerzenia: Tekst na Mowę, Tłumacz, Micro:bit, oraz Lego Mindstorms EV3.
 • Przeglądarka Microsoft Internet Explorer nie jest już obsługiwana
 • PicoBoard i LEGO WeDo 1.0 nie są już obsługiwane

Aktualizacje

9 stycznia 2019, Scratch Team wypuścił aktualizacje do Scratch 3.0, która naprawiała dużo błędów, które zostały reportowane przez Scratcherów.[1] Dodali, że projekty utknęły na ekranie wczytwania, i pokochania i polubienia nie pojawiały się. To ogłoszenie pojawiło się na stronie głównej.

W połowie stycznia 2019, baner na stronie głównej został zmieniony z (ENG) "The new Scratch is here!" na "Twórz historyjki, gry i animacje" oraz "Dziel się z ludźmi na całym świecie". Pod banerem, są dwa przyciski: "Rozpocznij tworzenie", prowadzące do edytora projektów, oraz "Dołącz", prowadzące do strony do tworzenia konta w Scratch.

Galeria

Scratch 3.0 Gallery

Zobacz także

Referencje

 1. https://scratch.mit.edu/discuss/topic/331439/ (PL) "Chcemy Wam wszystkim podziękować za świetne opinie, które nam dawaliście o Scratch 3.0! Byliśmy zajęci czytając, co Wy mieliście do powiedzenia na ten temat i chcieliśmy Was poinformować, o części naszej pracy, co robimy, jako odpowiedź do tego. Zrobiliśmy Scratch 3.0 tak, żeby było łatwiej na niej budować niż Scratch 2.0, więc kiedy Scratch 2.0 nie zmieniła się dużo, zobaczycie Scratch 3.0 rosnąca z biegiem czasu z nowymi funkcjami i rozszerzeniami."


zh:Scratch 3.0 tr:Scratch 3.0 sl:Scratch 3.0 pl:Scratch 3.0

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.