From Test-Scratch-Wiki

Bir bildirici bloğunun genel yapısı.

Bir bildirici bloğu, bir bloktur ve bir değer bildirir. Bu, sayılardan dizgelere kadar her şeyi yapabilir. Sahne üzerindeki bir şeyi değiştiren, bir ses çalan, bir komut dosyasını durduran veya bir değişken'i değiştiren bir yığın bloğunun aksine, bildirici blokları doğrudan bir başka bloğun üstüne ya da altına yerleştirilemezler. Bunun yerine, bir sayıya, metne veya açılır menüye girdi bırakırlar; daha sonra Scratch, bildirici bloğunun bırakıldığı blok çalıştırıldığında, girdinin değerini bulmak için önce bildirici bloğunu çalıştırır. Bildirici bloklarının, kendileri de diğer bildirici bloğu olabilecek girdileri olabilir. Bool blokları, "doğru" ya da "yanlış" bildiren özel bir tür bildirici bloğudur.

Bir bildiricinin değerini hızlı bir şekilde görüntülemek için, düzenleyicide tıklamanız yeterlidir; Scratch, değeri küçük bir balonda gösterecektir.

Yapısı

Bu örnek bir Bildirici Bloğu:

(x konumu)

Bildirici rapor değerlerini engellediği için, bir değerin gerekli olduğu her yere uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu herhangi bir yerde olabilir: birçok bloğun içinde boşluklar (değişkenler) veya bildirici blokları girebilen açılır menüler bulunur. Örneğin:

() saniyede x: () y: () konumuna git

Bu blok, Bildirici bloklarıyla kolaylıkla doldurulabilir:

(kostüm [sayı v]) saniyede x: (y konumu) y: (x konumu) konumuna git

Kullanımı

Bildirici rapor değerlerini engellediği için, bir betiğin belirli bir değere ihtiyacı olduğunda bunlar kullanılır. Bu değerler, bir kuklanın X konumlarından kostüm sayısına kadar herhangi bir — olabilir. Bildirici bloklarının çalışması için başka bir bloğa da ihtiyacı vardır; yığın blokları gibi istiflenemezler.

Örneğin, bu iki betiği karşılaştırın:

yeşil bayrak tıklandığında
(1) saniye boyunca [Merhaba,] de
(1) saniye boyunca [Gobo!] de

yeşil bayrak tıklandığında
(1) saniye boyunca [Merhaba,] de
(1) saniye boyunca (kullanıcı adı) de

İlk betikte, mesaj önceden belirlenir. İkinci komut dosyasında ise, () saniye boyunca [] de öğesinin ilk girişine bir bildirici bloğu bırakıldı ve artık mesaj (kullanıcı adı) değerine bağlıdır.

Bildirici bloklarının kendileri de bildirici blokları olabilecek girdileri olduğundan, join [][] aynı mesajı göstermek için kullanılabilir, ancak tümü bir seferde:

yeşil bayrak tıklandığında
(2) saniye boyunca ([Merhaba, ] ' i ve [Gobo!] ile birleştir) de

yeşil bayrak tıklandığında
(2) saniye boyunca ([Merhaba, ] ' i ve (kullanıcı adı) ile birleştir) de

Blokları

Scratch 3.0'da 34 normal bildirici bloğu ve toplam 49 olmak üzere 15 uzantı bloğu vardır.


Note Note: Daha fazla bilgi için bir bloğa tıklayın.

Hareket

Görünüm

Ses

Algılama

Operatörler

Değişkenler

Müzik

Video Algılama

Çeviri

mikro:bit

LEGO BOOST

LEGO MINDSTORMS EV3

Doğrudan Kuvvet ve Hızlanma


Note Note: Olası bildirici sayısı sonsuzdur, çünkü oluşturulabilecek değişken ve liste türündeki bildirici bloklarının bir sınırı yoktur.


Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.