From Test-Scratch-Wiki

Scratch ile birlikte gelen örnek bir dekor.

Bir dekor, Sahne'nin muhtemelen birçok karesinden veya arka planından biridir. Dekor kütüphanesinin içinde bulunur. Sahne görünümünü, dekorlarından herhangi birine değiştirebilir. Adlandırılabilirler, düzenlenebilirler, yeni oluşturulabilirler ve silinebilirler, ancak Sahne Alanı'nın her zaman en az bir dekoru olmalıdır; aksi takdirde Sahne Alanı'nın benzeyeceği bir görüntüsü olmazdı.


Bloklar

Scratch 2.0, dekorlarla ilgili aşağıdaki 7 bloğa sahiptir:

Düzenleme

Dekorlar, kostümlerle aynı şekilde düzenlenirler. Sahne Alanı'ndaki dekorlar sekmesinde bulunurlar. Dekorlar bir resim dosyası olarak da yüklenebilirler.

Olaylar

Dekorlar haberler'e benzer şekilde çalışır.

Bir zemin değiştirildiğinde, Dekor Değiştirildiğinde () şapka bloğu'nda alınan bir olay gönderilir. Haberlerde olduğu gibi, dekorlar herhangi bir kukladan değiştirilebilir ve ayrıca Dekoru Değiştir () ve Bekle bloğu kullanılarak komut dosyalarının arka plan bitene kadar beklenmesi sağlanabilir.

Geçmiş

Scratch 2.0'dan önce, dekorlar "arka planlar" olarak adlandırılıyordu ve hiçbir olayları yoktu. Geliştirmenin bir noktasında, onlara "sahneler" de denilmişti.

Scratch 2.0'dan önce, birçok Scratch'çi geçiş arka planını bir haberle eşleştiriyordu. Bu, artık yerleşik olaylara sahip olmalarının önemli bir nedeni.

Başlangıçta Scratch 2.0' da dekoru kaydırmak için planlanan bloklar vardı. Haberlerden önce kaldırıldılar ve bazı kullanıcılar onları geri getirmeyi önerdi.

Ayrıca Bakınız

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.