From Test-Scratch-Wiki

Translate: - English - Türkçe 
SandCastleIcon.png This page has links to outside of the Scratch website or Wikipedia. Remember to stay safe when using the internet as we can't guarantee the safety of other sites.


Kaj, daha fazla ün kazanmak için Scratch'i mahvetme iddialarında bulunmuş olan bir Scratch Kullanıcısıdır. Kaj'in bugünlerde sitede olmaması bir yana, çoğu zaman diğer kullanıcıların hesaplarını "hack'lemek" ile suçlu gösterilir. Site kültüründe "Scratch'in öcüsü"dür.

Geçmişi

Kaj 2008'de Scratch'e katılmış normal bir kullanıcıydı. Kaj'ın aslında zarar vermek gibi bir niyeti yoktu. Bununla birlikte, Kaj yaptığı projelerin daha fazla görüntülenmesini arzu ediyordu. Bir süre sonra, Kaj projelerinin fazla görüntülenmemesine sinirlendi ve Scratch'ı yok etmek ile ilgili bir proje yaptı. Bir sürü uygunsuz davranıştan sonra, Kaj Scratch Team tarafından Scratch'den tamamen engellendi. Birisi Kaj olduğunu iddia ettiği bir kişi hakkında Scratch Team'la iletişime geçtiğinde (düzgün bir kanıtla), eski yorumlarda kullanılan "kız" zamiri yerine "erkek" zamirini kullandı.[1]

Yanılgılar, Taklitler ve Saldırılar

See also: List of Misconceptions about Scratch#Kaj

Bazı kullanıcılar diğer Scratcher'ları korkutmak için kullanıcı adlarına "Kaj" ekler. Bu kullanıcılar genellikle diğer hesapları ele geçirmek veya Scratch'i yok etmek gibi yorumlar bırakırlar. Buna karşın birçok insanın inandığına göre, gerçek Kaj asla bir hesabı ele geçirmedi ya da çalmadı.

KajTheModerator

KajTheModerator's user icon.
See also: April Fools' Day

2011'in 1 Nisan gününde, KajTheModerator Scratch forumlarında belirdi. KajTheModerator 1 Nisan şakasıydı ve gerçek Kaj değildi; bu hesap Scratch Team tarafından kontrol ediliyordu, daha doğrusu Paddle2See tarafından. 2011'de, Nisanın 15'inde, KajTheModerator "emekli oldu".

KajTheModerator, ailesiyle daha fazla vakit geçirmek istediğini söyledi ve moderatörlükten ayrıldı. Onu çok özleyeceğiz.

– fullmoon, Emekli Topluluk Moderatörü[2]

KajTheModerator 2012'nin 1 Nisan gününde geri dönüş yaptı ama daha geri gelmedi. Gelecekteki 1 Nisan günlerinde geri dönüş yapacağı belirsizdir..

Scratch 2.0'de KajTheModerator'un statüsü yoktu.

KajTheModerator güldürmek için oluşturulmuş basit bir şakadan daha fazla anlama sahipti. KajTheModerator'un geldiği zamanlarda, bir sürü kullanıcı adlarına "Kaj" ekleyerek diğer kullanıcıları hesaplarını ele geçirme tehditleriyle korkutmaya çalışıyordu. Paddle2See KajTheModerator hesabını "kullanıcıların insanları trollemek amaçıyla 'Kaj' kelimesini kullandığını" göstermek için oluşturmuştu.[3] Önceki açıklamada, KajTheModerator'un adaleti hakkında bir tartışma vardı, ama gerçekte kullanıcı Kaj'ın iyi yanını göstermek için oluşturmuştu, o da yardım etmişti ve kullanıcıların Kaj kılığında trollemesini durdurmuştu.[4]

Scratch 2.0 Alfa

Scratch 2.0'ın alfa sürümünde, engellenmiş kullanıcıların sayfalarını görmek ile ilgili bir hata vardı.[5] Kaj'ın hesabı görünür olmuştu ve hata düzeltilmeden önce çoğu kişi tarafından takip edilmişti.[6] Hesabın resmi yoktu. Bu bir kere daha oldu, ama bu sefer kimin engellenip kimin engellenmediğini görmek amacıyla kullanılmıştı.

Scratch 2.0

kaj (ve başka engellenmiş kullanıcıları) HTTP Request kullanarak takip etmekle ilgili bir hata vardı. Bu düzeltildi, buna karşın bir sürü kullanıcı Kaj'ı takip etmişti. Bu hatayı kullanarak Kaj'ı takip edenlerin listesi burada bulunabilir. Daha sonra, Birkaç yetenekli Scratcher kaj'ın hesabına mesaj yazmakla ilgili başka bir hata buldu. Yorumlar burada bulunabilir, ama bu hata da Scratch Team tarafından düzeltildi. Başka bir hata 28 Eylül 2015'te yaşandı, bu hata yüzünden takipçi listesi bozuldu ve eğer bir kişi kaj'ı takip ediyorsa hesabını görebilir hale geldi.

Kaj'ı JavaScript Koduyla Takip Etmek

Bu hata hala düzeltilmedi, hala Kaj'ı sitenin üzerine sağ klik yaparak, "Düzenle"ye basarak, "Console" kısmına girerek ve bu kodu konsola yazarak takip edebilirsin.

$.ajax({type: "PUT",url: "https://scratch.mit.edu/site-api/users/followers/kaj/add/",data: {usernames: Scratch.INIT_DATA.LOGGED_IN_USER.model.username}})

Kodu kullanmak için "enter" tuşuna bas ve Kaj'ı takip etmiş olacaksın. Bu hesabına girmiş olduğun sürece çalışır ve kullandığın hesap Kaj'ı takip etmiş olur.

Forumlar

Bu Scratch'ın Tartışma Forumlarındaki bir mesajta olmuştu, ileti kaj tarafından BBCode olmadan düzenlenmişti.[7] Bunun sonradan geliştirmeci tarafından yapılan bir şaka olduğu ortaya çıktı.[8]

Scratch Gizemi

Scratch Mentors serisindeki Kaj.

Kaj'a Scratch Mentors'un 4. bölümünde bir görünüm kazanmıştı (Scratch Gizemi). Tera'nın yardımcısıydı.[9]

İlginç Bilgiler

  • "Kaj" kelimesi Esperanto Dili'nde "ve" anlamına gelir.

Ayrıca Bunlara Da Bak

Yardımcı Bağlantılar

Kaynaklar

  1. https://scratch.mit.edu/projects/1602339/#comments-7998658
  2. http://scratchforums.blob8108.net/forums/viewtopic.php?id=59831#p729218
  3. http://scratch.mit.edu/discuss/post/341721/
  4. http://scratch.mit.edu/discuss/topic/34557/
  5. http://scratch.mit.edu/discuss/topic/811/
  6. http://scratch.mit.edu/discuss/post/5597/
  7. https://scratch.mit.edu/discuss/topic/171581/
  8. https://scratch.mit.edu/users/Paddle2See/#comments-18918726
  9. https://scratch.mit.edu/projects/54010298/