From Test-Scratch-Wiki

Moderatorssig.png

Merhaba!Bu "Scratch'çiler için,Scratch'çiler tarafından yapılan" bu vikide bir "Türkçe Scratch Viki" yazarı olmaya karar verdiğinize sevindik.

Lütfen bu farka dikkat edin!

Bir Scratch Viki kullanıcı hesabı bir Scratch kullanıcı hesabı değildir! Fark sizin için %100 açıksa, bu bölümü atlayabilirsiniz ;-)

 • Scratch'ta yeni misin? O zaman deneyimleri toplayın;
 • Scratch Viki hesabı için başvurmadan önce!
 • Çünkü bir Scratch kullanıcı hesabı için (Scratch sayfasına katılmak için)
 • Tabii ki bir Scratch Viki kullanıcı hesabına ihtiyacınız yok.
 • Ancak Scratch Viki kullanıcı hesabı için (burada viki yazarı olarak yazmak için)
 • Zaten bir Scratch kullanıcı hesabına sahip olmanız ve burada Scratch Viki okuyucularımıza yazar olarak geçmek istediğiniz tecrübe kazanmış olmanız gerekir.
 • Tabii ki, eğer sadece vikiyi okumak istiyorsanız, burada bir Scratch viki kullanıcı hesabına ihtiyacınız yoktur.

Sadece Scratch'a katılmak için bir Scratch kullanıcı hesabına sahip olmak, kendi projelerinizi oluşturmak veya başka şeyler hakkında yorum yapmak istiyorsanız, buraya değil,Scratch sayfasına başvurmanız gerekir! (bkz: Bir kullanıcı hesabı oluşturma Ekstraları bu kadar net bir şekilde yazıyoruz, çünkü birçoğu yanlışlıkla giriş yapmış ve daha sonra "zombi hesaplar" hiçbir zaman bir Scratch Viki yazarı olarak aktif hale gelmemişlerdir. Okumanın her zaman avantajı var!

Türkçe Scratch Viki hesabını nasıl oluştururum?

Temel koşullar

Tur:Scratch'a aşina olduğunuzu ve en azından bu vikinin ne olduğu hakkında temel bir fikrinizin olduğunu varsayıyoruz. Ayrıca, Türkçe'yi uygun şekilde konuşuyorsunuz (endişelenmeyin, her seferinde hatalar olur) ya da bir İngilizce Viki yazarısınız . Bu koşullar yerine getirilirse, devam edebilirsiniz. Başlamak için ihtiyacınız olan her şey Tur:Yardım:Hoş Geldiniz bölümünde açıklanmaktadır. Prensip olarak,her zaman cesur olun ve hiçbir soru aptalca değildir. :)

Bir hesap için başvurun!

File:DACH Scratch Wiki Hesap Başvurusu.png Bir hesap oluşturmamız için (kullanıcı hesabınız), önce başvurmanız gerekir. Sayfada yaptığınız şey

Burada, birkaç alanı doldurmanız veya (5) altındaki Scratch adınızı onaylamanız istenecektir.

 1. "Scratch'çi Adı" altında, Viki yazar adınız olacak olan Scratch kullanıcı adınızı girin.
 2. Scratch Viki size kullanıcı isteğinizi tamamlamak için tıklamanız gereken bir onay linki gönderebilmesi için e-posta adresinizi girin (bu yüzden yazıp kontrol ettiğinizden emin olun !!!).
 3. Bu e-posta adresi size ulaşmak için kullanılır. Örneğin, unuttuysanız, şifre sıfırlama için. Gizli tutulur ve sadece viki ve yöneticileri tarafından kullanılır.
 4. "Motivasyonum" altında, Scratch Viki yazarı olma nedenlerinizi açıklamalısınız. Gerekçeniz en az 25 kelime olmalı ve başvurunuz kabul edilmeden önce, Scratch Viki yöneticilerinden biri tarafından okunacaktır.
 5. "Kullanım şartları" altında , kullanım koşullarını kabul etmek için onay kutusunu tıklamanız gerekir.
 6. Hesabı doğrulamak için kalın onay kodunu kopyalayın ve [doğrulama projesi]ne yorum olarak yapıştırın. Tabii ki Scratch web sitesine giriş yapmış olmanız gerekir, çünkü viki bu şekilde (1) dediğiniz Scratch adınızı kontrol eder.
 7. Son olarak, "Kullanıcı hesabını uygula" düğmesine tıklayın . Alanlardan biri doğru doldurulmamışsa veya siz (5) henüz yapmadıysanız, başvuru henüz teslim edilemez ve üst kısımda eksik olan kırmızı bir ipucu görünecektir. Daha sonra her şey doğru olana kadar düzeltebilir ve ardından düğmesine tekrar basabilirsiniz.
 8. Sonra viki size bir onay e-postası gönderdiğini söyleyecektir. Bunu almanız ve onaylama bağlantısına tıklamanız gerekir . Ancak o zaman viki yöneticileri kullanıcı isteğinizi görebilir ve karar verebilir. Bu birkaç saat veya gün sürebilir, ancak kesinlikle yanıtı içeren bir e-posta alacaksınız.

Ve sonra?

Hesabınız onaylandıysa - Tebrikler! Şimdi yapman gereken farklı şeyler var:

 1. Giriş yapın (Tabii ki Scratch'çi adınızla ve seçtiğiniz viki şifrenizle, unuttuysanız: buradan sıfırlayın )
 2. Kullanıcı sayfanızı düzenleyin (kullanıcı adınızın açılır menüsündeki ilk öğenin sağ üstündeki ... burada kullanıcı sayfalarını henüz düzenlememiş olan kullanıcıların listesi hala buralarda mısın? #Kullanıcı sayfasının nasıl görünebileceğine ilişkin bazı örnekler ).
 3. Tartışma sayfanızı düzenleyin (kullanıcı adınızın açılır menüsünde sağ üst ikinci nokta, genellikle bizden bir selamlama var)
 4. "Yazarlar" kutusundaki bağlantıları keşfedin (viki logosunun altındaki kutu)
 5. Ve sonra yazmaya başla! Viki'yi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, buraya bakın: Tur:Scratch Viki:Yardım:İçindekiler

Buradan hoşlanıyorsanız, daha fazla Türkçe Scratch Viki yazarını tanıtabilirsiniz!

Gizlilik ve güvenlik hakkında not

Scratch Wiki: Privacy ile ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Wiki'miz "Scratch'çiler için Scratch'çiler" olduğundan, pek çok viki yazarı elbette henüz yaşlanmadı. Bunlar aşağıdaki yönergelerdir. Ancak tüm yetişkinlerin yazarlarından da memnunuz: ebeveynler, öğretmenler, bilgisayar kursları liderleri, bilim insanları, vb.,Türkçe Scratch Viki'de Scratch topluluğumuzu burada oluşturmaya yardımcı olmak için davet edilir: o zaman kesinlikle daha az önemli.

 • İsterseniz, adınızı, soyadınızı, ikamet ettiğiniz yeri ve doğum gününü veya yaşınızı belirtmeniz gerekmez. Viki'den yasal olarak da sorumlu olan yöneticiler için kiminle uğraştıklarını bilmek önemlidir. Eğer istemiyorsanız, bunu ve e-posta adresinizi yayınlamayacağız.
 • Bu yüzden önce adınızı, soyadınızı, ikamet ettiğiniz yeri, doğum gününü veya yaşını ve e-posta adresinizi gizli tutmamız gerektiğini varsayıyoruz. Bu verileri web'de veya viki'de herhangi bir yerde yayınlarsanız veya bunu yapan başkalarına verirseniz, bunu etkileyemeyiz.
 • Verileriniz (e-posta adresi ve eğer söylenirse - diğer tüm adres verileri) daha sonra yalnızca Scratch Viki yöneticilerine aittir ve hassas biçimde ele alınır.
 • Süper hassas durumlarda, bazen posta adresini reddettik ve viki şifresini başka bir şekilde verdik: Bu bizim için zahmetlidir, çünkü o zaman size ulaşamayız.