From Test-Scratch-Wiki

Siber Zorbalık çevrimiçi zorbalıktır: bilgisayar teknolojilerinin (İnternet, anında mesajlaşma, vb.) birilerini rencide etmek vermek amaçlı kullanımı. Siber zorbalığın mağdur üzerinde olumsuz etkileri olabilir, mesela ayrılma ve hatta kendi kendine zorba olmak gibi. Scratch'te yaygın olmasına karşın, siber zorbalık Topluluk Kuralları'na aykırıdır; mümkünse, siber zorbalığın tüm durumları acilen bildirilmelidir.

Siber Zorbalığın Yaygın Türleri

Taciz

Bu en yaygın metot hedeflenmiş kullanıcıya zarar vermek anlamında çok kırıcı projeler, stüdyolar ve yorumları kapsar. Taciz alay etme amaçlı isim takma, ayrımcılık, birilerini tarif ederken kaba kelimeler kullanma ve bir Scratch'çiyi rencide edebilecek başka her şeyi içerir.

Dedikoduculuk

Dedikodu genellikle birileri söylenti yaydığında olabilir, sıklıkla bir yasağı or hesabın silinmesini içerir. Bunlar genellikle konu olan kişinin bilgisi dahilinde veya bilgisi dışında (ama onayı olmaksızın) websitesinin etrafında yayılır,

Kışkırtma

Main article: Kışkırtma Savaşı

Kışkırtma genellikle belirli bir konu üzerinde iki veya daha fazla Scratch'çi arasında geniş ve hararetli bir tartışma gerçekleştiğinde meydana gelir.

Taklit Etme

Main page: Tur:Kullanıcı#Taklit Etme

Bir kullanıcı benzer bir kullanıcı adı ile bir hesap oluşturarak hedeflenmiş kullanıcıyı taklit etmeye çalışabilir. Daha sonra kendi eylemleriyle hedef alınmış kullanıcının saygınlığını zedelemeye çalışabilir.

Doxlama

Bazı kullanıcılar doxlamaya, yani başka bir kullanıcının kişisel bilgilerini onları taciz etmek amacıyla açığa vurmaya, dahil olabilirler. Bilgi bunlarla sınırlı olmamakla birlikte şunları içerir: tam adı, ev adresi, e-posta adresi, şifreler vb. Bu Scratch'te nadirdir gerçi, çünkü çoğu kullanıcı kişisel bilgileri paylaşmanın doxlamanın hasarına yol açabileceğini bildiğinden ötürü kişisel bilgilerini açıklamayı kabul etmez. Siber zorbalığın diğer bahsedilen yollarının aksine, doxlama (tam olarak ne yaşandığına bağlı olarak) bazen yasadışıdır.

Siber Zorbalık Görürseniz Ne Yapmalısınız?

See also: Tur:Bildirmeand What should I do about unfriendly comments?

Bir mağdur veya korkutulmuş bir kullanıcıyı görmüş olun (hatta eğer duruma müdahil olmamış olun), her zaman rencide edici içeriği (mesela yorumlar ve projeler) bildirin; bu sayede so the Scratch Takımı çabucak olayı görebilir. Asla karşı koymayın veya cevap vermeyin - zorbalar her zaman sizin tepkinizi isterler ve karşı koymak olayları daha da kötüleştirebilir. Halka açık şikayet göndermek de işe yaramaz ve sizin başınızı belaya sokma ihtimali vardır. Siber takip ve rahatsız edici durumlar gibi daha ciddi durumlar için, olayla ilgili Scratch Takımı ile iletişime geçin. Güvenilir bir yetişkinle konuşmak (ebeveynleriniz veya öğretmeniniz gibi) de siber zorbalıkla başa çıkmak için ayrıca güzel bir fikirdir.

Site Dışı Siber Zorbalık

Bazen, bir Scratch'çi bir Scratch'çiye sataşmak için başka bir site kullanabilir, Youtube gibi (veya sosyal medya özelliği olan herhangi bir websitesi). Bu Scratch Takımı tarafından, sadece Scratch websitesindeki olaylara ele alabildiklerinden, ele alınamaz. Lakin, mağdur kırıcı mesajları onun gönderildiği siteye bildirebilir.

Dış Bağlantılar

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.