From Test-Scratch-Wiki
Джерела (анг. скор. refs) важливі у вікі, бо вони надають можливість перевірити написане та поінформувати читача, звідки взято інформацію. Редактор може вилучити інформацію незрозумілого походження, не підтверджену посиланнями на джерела. Статті, які ґрунтуються на подібній інформації, теж можуть бути зрештою вилучені. Тому додавання до статті, в першу чергу, будь-якої цитати має супроводжуватися посиланням на джерело, де її можна перевірити. Окреме питання про авторитетність джерел; це зазвичай є предметом консенсусу дописувачів вікі.
У Скретч вікі переважна більшість інформації стосується Скретч, тому багато джерел тут не відшукати. Втім, інформацію зазвичай є можливість перевірити просто у проєкті Скретч. Головну увагу слід приділяти версії Скретч, якої стосується інформація. А ось якщо ти приводиш цікаві алгоритми, краще все ж таки послатися на першоджерела, звідки їх було взято.
Створення посилань на джерела може видаватися складним, але це не зовсім так. Ось кілька порад, як розпочати.
Прийнятні джерела
Є три головні вимоги щодо джерела. Воно має бути
- досяжним (інші можуть легко його відшукати);
- змістовним (має підтверджувати саме ту інформацію, заради якої вміщено посилання на нього);
- авторитетним (користувачі вважають, що вміщена там інформація гідна довіри).
Третя вимога не дуже чітка, тож для початку приділятимемо їй меншу уваги.
Наприклад, якщо ти пишеш у статті таке:
блок Коли @greenFlag натиснуто
є найуживанішим блоком з-поміж усіх
немає сенсу посилатися ані на загальну статтю Скретч вікі про блоки, ані на статтю про саме цей блок, якщо жодна не містить такого твердження. Це порушило б вимогу змістовності. Аби підтвердити цю інформацію, слід знайти відповідне повідомлення на форумі Скретч або yf офіційному сайті розробників Скретч. Задля дотримання вимоги авторитетності повідомлення на форумі має бути не від звичайного користувача, а теж від розробників Скретч.
Інший приклад. Певне твердження, зроблене у статті, найкраще підтверджується у друкованій китайською мовою книзі, яка в тебе є. Використання такого джерела порушило б вимогу досяжності: більшість користувачів наразі не знає китайської, і автоматичний перекладач не в змозі допомогти, бо це друковане видання ще слід знайти. Ось із англійською мовою справа інша. Слід пам'ятати, що Скретч розроблено в англомовній країні, а українською інформації про нього дуже мало. Тому англомовне джерело, доступне в Інтернеті, ми маємо вважати досяжним.
Посилання на джерела
Аби додати таке посилання, слід спершу знайти місце тексту, де слід додати це посилання – зазвичай це кінець речення після крапки. Далі, поставивши туди курсор, слід натиснути <ref></ref>
в шаблоні редагування внизу сторінки. Всередину вставити текст посилання, часто це буде URL веб-сторінки.
Якщо тобі потрібно ще раз послатися на це саме джерело, при створенні першого посилання ти можеш назвати його за допомогою параметру name.
У котиків чотири лапи й хвіст.<ref name="коти">Тут посилання на будову тіла котиків.</ref> У котиків ще є довгі вуса.<ref name="коти"/>
Місце у статті, де буде розміщений сам текст посилань на джерела, визначається за допомогою вікірозмітки <references/>
. Її прийнято ставити наприкінці статті перед розділом "Дивись також", перед кінцевими шаблонами статті та її категоризаціїю.
Вигляд посилання
Більшість інформації щодо Скретч доступна в Інтернеті, тому тут увагу приділено лише веб-джерелам. Звісно, прийнятними джерелами є й друковані книжки.
- Коментарі користувацького профілю, студії, повідомлення форуму
- Посилання на коментар профілю чи на форумне повідомлення має дотримуватися такого формату:
Користувач. (Дата). "Цитата із коментаря чи повідомлення." <Веб-посилання.>
- Приклад:
- ↑ ceebee. (31/3/2016). "Вони не бінарні." https://scratch.mit.edu/projects/103415695/#comments-57351742
- Інші джерела
- Посилання на проєкт в цілому чи на цілий підфорум може виглядати так::
<Веб-посилання.>
- Приклад:
- ↑ https://scratch.mit.edu/discuss/11/
Перевіряй відображення!
Відкрий редагування пісочниці на новій вкладці браузера, скопіюй в кінець сторінки наступний текст (вставивши свою інформацію там, де треба), і збережи сторінку:
==Перевірка посилання на джерело== Це текст, який слід підтвердити посиланням на джерело.<ref>''Тут власне посилання''</ref> ==Джерела== <references />
Потрібне підтвердження
Фрагмент тексту статті, який слід підтвердити джерелом, але такого підтвердження ще немає, можна помітити як {{citation needed}}
(або коротка форма, {{cn}}
) в тому місці, де має бути відповідне посилання. Це інформує читача, що інформація непідтверджена й може бути неточною. Коли таких позначок на сторінці статті три чи більше, слід помітити статтю нагорі позначкою {{inaccurate}}
– містить багато неперевіреної інформації.