From Test-Scratch-Wiki

This tur is about Scratch'çilerin adları. For Kullanıcı Adı bloğu hakkındaki sayfa için, see Kullanıcı Adı (blok).

Bir kullanıcı adı Scratch Topluluğu'ndaki her bir Scratch'çi için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Her Scratch'çinin bir hesap oluştururken belirlenen ve genellikle değiştirmesi imkansız olan benzersiz bir kullanıcı adı vardır; iki kullanıcı aynı adı paylaşamaz. Alınmış kullanıcı adları için algılama büyük-küçük harf duyarlı değildir; mesela bir kullanıcı ScratchKedisi123 olarak adlandırılmışsa, başka bir kullanıcı SCRATCHKEDISI123, scratchkedisi123, vb. isimleri kullanamaz. Kullanıcı adı uzunluğu mutlaka üç ve yirmi karakter arasında olmalıdır.

Birinin kullanıcı adı herhangi bir kişisel bilgi taşımamalıdır; ancak kullanıcı adı kullanıcının sevdiği herhangi bir şeyi içerebilir. Mesela KedilerHarikadir623 uygun bir kullanıcı adı olabilirken kişisel bilgi taşıyanı, mesela MehmetSalih2010ANKARA, kullanıcı adı olmaz. Kullanıcı adları Scratch için de uygun olmalıdır; eğer herhangi bir uygunsuz kullanıcı adı görülürse, Scratch Takımı ile iletişime geçilmelidir veya bildirilmelidir.

Konum

Açılır liste menüsünün bir görüntüsü

Kullanıcı adı, genellikle kullanıcının simgesinin yanında olacak şekilde, kullanıcının nerede tanımlanması gerekiyorsa orada gözükür. Bu yerler kullanıcının paylaşılmış projelerini, yorumlarını veya forum gönderilerini yahut kullanıcı listelerinin içinde (mesela bir kullanıcı profil sayfasındaki takipçiler kısmında) bulunur.

Açılır Liste

Eğer bir kullanıcı giriş yaptıysa, kullanıcının adı Scratch Websitesinin üst kısmındaki gezinme çubuğunda da görünür. Tıklandığında; Profil, Kendiminkiler, Hesap Ayarları ve Çıkış gibi çeşitli bağlantılar gözükür.

Ad Değiştirme

Main article: Kullanıcı adımı değiştirmek mümkün müdür?

Kullanıcı adları değiştirilemezler. Bu defalarca kez sorulmuş, önerilmiş; yazılım mimarisindeki sınırlamalar, eğer diğer kullanıcılar kullanıcıyı tanıyamazsa oluşabilecek muhtemel karışıklıklar ve sunucu çökmesine neden olma ihtimali nedeniyle defalarca kez reddedilmiştir.[1][2][3][4]

Yeni bir hesap oluşturmak yeni bir kullanıcı adı almanın tek yoludur. Eski bir hesaptaki projeler, beğeniler gibi tüm istatistikleri kaybetme pahasına indirerek ve yeni hesaba yüklemek yoluyla aktarılabilir. Ayrıca, yeni hesabın bulut değişkenleri gibi özelliklere yeniden erişebilmesi için Scratch'çi statüsünü geri kazanması gerekir.

Aşırı nadir durumlarda, Scratch Takımı geçmişte birkaç kullanıcının ismini "değiştirdi" (yeni bir hesap oluşturarak ve projeleri istatistikleriyle birlikte aktararak); ancak bu sadece, üstte de söylendiği gibi, eğer kullanıcı ismi uygunsuz ise veya kişisel bilgi içeriyorsa yapılıyor.[5] Ancak, eğer kullanıcı ismi uygunsuz olan kullanıcı eski bir kullanıcıysa ve hesabı artık aktif değilse, Scratch Takımı, daha az iş ve karmaşa gerektirdiğinden dolayı, kullanıcının ismini değiştirmek yerine kullanıcıyı yasaklayabilir.[6]

Taklit Etme

Main article: Taklit Etme

Genellikle, kullanıcı adları taklit edilir, Paddle2See yerine Paddletosea gibi.[7] Bu genellikle basit yer değiştirmeleri içerir, mesela büyük harf I'yı (ı, İngilizce'de "i" olarak gösterilir) küçük harf l (L) ile değiştirmek veya O harfini ve 0 rakamını yer değiştirmek gibi.[8] Bu kullanıcılar, bazı kullanıcılar tarafından gerçek kullanıcı zannedildiğinden ve sadece bildirmek içerik hakkında yeterince bilgi vermediğinden, her zaman İletişim kısmını kullanarak bildirilmelidir.[9]

Namesnipe

"namesnipe" örnekleri.

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan bir kelime ile oluşturulmuş kullanıcı adları "namesnipe" olarak adlandırılır. Bu kullanıcı adları genellikle yorumlarda @ sembolünü kullanarak veya o kullanıcı adını içeren URL'yi girerek keşfedilir. Çoğu kişi bu kullanıcıları spambot olmakla suçlarlar ama bu kullanıcılar genellikle çok uzun süre önce terk edilmiş veya eğlence için oluşturulmuş kullanıcılardır. Kullanıcılar genellikle kullanıcı adıyla ilgili, diğer "namesnipe"lara bağlantıları da içeren, yorumlarla dolmuştur that often relate to the username, including linking to other namesnipes. "Namesnipe"lar bazen önerilmezler veya spam olarak kabul edilirler.

Ayrıca Bakınız

Kaynakça

  1. topic:19223
  2. topic:31626
  3. topic:8664
  4. topic:19541
  5. topic:343602
  6. Za-Chary. (15 Aralık 2020). "If the account is not very old and has an inappropriate username, then it may get banned, since it is less work for both parties than it is to try and change their username." users:Za-Chary/#comments-109917694
  7. users:Paddle2See/#comments-14317136
  8. topic:40290
  9. topic:42196
Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.