From Test-Scratch-Wiki
Хоча Скретч придумано для людей, не обізнаних у програмуванні, добре навчитися писати на ньому не так уже й просто. Цей матеріал призначено для осіб, які тільки хочуть почати програмувати на Скретчі.
Проєкти
Проєкти є анімаціями, історіями, мистецтвом, малюванням та іграми – усім, що можна створити на Скретчі. Аби створювати проєкти, потрібен редактор Скретч. Створеними проєктами можна поділитися зі світом за допомогою Спільноти Скретч. Крім написаного кода, проєкт може містити малюнки та звуки.
Інтерфейс
- Головна стаття: Інтерфейс
Інтерфейс Скретчу поділений на дві частини: середовище, яке виконує проєкт, і середовище, у якому проєкт розроблюється. У правій верхній частині вікна редактора є Сцена. На ній користувач може бачити результати виконання проєкту. Після створення нового проєкту на сцені є тільки один спрайт: Кіт Скретч. У скретчі є безліч спрайтів, Кіт Скретч — тільки один із них. Спрайти можна програмувати, додавати їм костюми та звуки, експортувати, імпортувати, дублювати та видаляти. Гнучкість Скретча дозволяє фантазувати й створювати власні проєкти. На цьому етапі стає важливим програмування.
Програмування
Замість ніж заглиблюватися далі в інтерфейс, може, слід спробувати найкоротший шлях зрозуміти програмування спрайтів. Це шлях експерименту: швидке з'ясування того, як працюють блоки. Інструкцію щодо такого подано нижче:
1. Зверніть увагу на цю область редактора Скретч:
2. Оберіть синій "блок" з назвою перемістити на (10) кроків, й витягніть його на порожню панель справа.
3. Відпустіть мишу, коли блок буде над панеллю скриптів (секцією, відділеною вертикальною лінією від панелі, з якої ви узяли цей блок).
4. Слідкуйте за котом на сцені. Натисніть на цей блок у будь-якому місці, окрім білої середини і... кіт пересунувся вправо.
5. Переглядайте категорії блоків і дивіться, який блок що робить!
Блоки
У Скретчі можна "будувати", зчіплюючи блоки. Таким способом створюються скрипти. Блоки можна зчіплювати, підносячи блок до іншого. Команди (блоки) скрипта виконуються послідовно згори донизу.
1. Витягніть ці блоки.
2. Зберіть блоки у такий скрипт (щоб створити блоки "перемістити на (5) кроків", "чекати (0.5) секунд" і "перемістити на (5) кроків", натисніть на білу середину блока, наберіть значення й настисніть Enter
):
Пояснення:
У кота Скретч після створення проєкту є два образи. Перший скрипт керує зміною образів, щоб зобразити ходіння.
- Візьміть яскраво-жовтий блок
завжди
й причепіть його до блокуколи @greenFlag натиснуто
- Потім вставте яскраво-жовтий блок
якщо <> то
у блок "завжди". - Вставте блок
мишку натиснуто?
всередину блоку "якщо <> то". - Вставте блок
чекати (0.5) секунд
у блок "якщо <мишку натиснуто?> то". - Причепіть блок
наступний образ
до блока "чекати (0.5) секунд" знизу.
Другий скрипт керує рухом спрайта:
1. Причепіть блок
стиль обертання [зліва-направо v]
до блоку
коли @greenFlag натиснуто
2. Причепіть блок
завжди
знизу до скрипту.
3. Вставте блок
якщо <> то інакше end
4. Вставте блок
мишку натиснуто?
у блок "якщо <> то / інакше" справа від "якщо <> то". 5. Вставте блок
перемістити на (5) кроків
у першу секцію блоку "якщо <> то / інакше". 6. Причепіть блок
якщо на межі, відбити
знизу до блоку "перемістити на (5) кроків". 7. Вставте блок
змінити образ на (образ1 v)
4. Натисніть зелений прапорець, аби запустити проєкт на виконання, і спостерігайте, що він робитиме!
Цей скрипт починає виконуватися, коли натиснуто зелений прапорець. По його натисканні запускаються всі скрипти, які починаються з блоку
коли @greenFlag натиснуто
. Коли скрипт запущено, він починає перевіряти, чи натиснуто мишу, і якщо це так, пересуває спрайт уперед на 5 кроків. Також він змінює образи з затримкою 0.5 секунд, коли мишу натиснуто, а коли стоїть, встановлює перший образ.
Редактори малюнків та звуків
- Головна стаття: Редактор малюнків
- Головна стаття: Редактор звуків
Скретч містить навіть власні прості редактори малюнків та звуків! Редактор малюнків — це програма, призначена для створення й змінювання малюнків. Редактор малюнків Скретч стане в нагоді для малювання образів спрайтів, тла сцени тощо. Редактор звуків надає можливість імпортувати, записувати та змінювати звуки для проєкту. Аби дістатися до цих редакторів, натисніть відповідну вкладку над панеллю блоків:
Спрайти
Спрайти —— це "персонажі" у проекті. Кожен спрайт має свої скрипти, які можуть взаїмодіяти за допомогою оповіщень. Кожен спрайт може виконувати свою роботу. Наприклад у грі, в якій динозавр ловить кота Скретч, динозавр запрограмований ловити кота, тоді як кіт контролюється гравцем. Ці два спрайта виконують різні дії. Проєкт може мати сотні спрайтів, кожен з який контролюється власним скриптом і виконує свої дії.
Панель спрайтів
Керування спрайтами при розробці проєкту доступне з панелі спрайтів, розташованої під сценою. Виділений наразі спрайт підсвічено блакитною рамкою; натисканням миші на іншому можна виділити його і отримати доступ до його даних (скриптів, костюмів). Панель спрайтів зображено на малюнку праворуч.
Створення спрайтів
Переважна більшість проєктів Скретч містить більш ніж один спрайт. У нижньому парвому кутку панелі спрайтів є кнопка для додавання новго спрайту до проєкту. Наведення на неї вказівника мишки дає чотири опції:
Новий спрайт може бути імпортований з простого зображення або разом із скриптами. Кнопки, знизу догори, дозволяють:
- Обрати спрайт із бібліотеки спрайтів,
- Відкрити Редактор малюнків, аби намалювати костюм спрайта,
- Отримати випадковий спрайт,
- Завантажити костюм спрайта із графічного файлу з комп'ютера користувача.
Тла
Сцена проєкту так само може виконувати скрипти, як і спрайти. Тло не може рухатися, але може відтворювати музику, надсилати оповіщення тощо. Як і костюми спрайтів, малюнок тла можна змінювати за допомогою редактора малюнків. Під сценою є кнопка для додавання нового тла. Можна мати кілька малюнків тла й перемикати їх при виконанні програми, як і костюми спрайтів.
Спільний доступ до проєктів
- Головна стаття: Спільний доступ до проєкту
Можна поділитися своїм проєктом з іншими, відкривши його код та/або мультимедійні дані (зображення, звуки) для всіх користувачів Скретч або для їх певної групи (студії тощо).
Онлайн-редактор
Примітка: | Щоб мати можливість ділитися проєктами, слід підтвердити адресу електронної пошти. |
Дозволити спільний доступ до проєкту можна або з сторінки проєкту, який ще не в спільному доступі, або безпосередньо з редактора проєкту.
На сторінці проєкту, який ще не в спільному доступі, користувач може натиснути кнопку "share" на оранжвій панелі над проєктом, як показано на малюнку:
При редагуванні проєкту кнопка "Share" знаходиться посередині нагорі, поряд із назвою проєкту, якщо проєкт ще не в спільному доступі. Натискання цієї кнопки відкриє спільний доступ, а в браузері відкриється сторінка проєкту.
Оффлайн-редактор
Аби поділитися проєктом із оффлайн-редактора, створи порожній проєкт в ондайн-редакторі й обери File > Load from your computer. Проєкт з'явиться в редакторі. Поділитися ним тепер можна так, як описано в попередньому пункті.
Ремікси
- Головна стаття: Ремікс
Веб-сайт Скретч місить багато різноманітних проєктів. Скретчери, які знаходять цікавий для них проєкт, можуть зробити з нього ремікс (власну копію для редагування) в такий спосіб:
- Натисніть кнопку "See Inside" в кутку сторінки проєкту.
- Внесіть власні зміни до проєкту.
- Натисність оранжеву кнопку реміксу нагорі всередині.
- Відтепер вам належить змінений проєкт.
Caution: | Вносіть суттєві зміни до реміксу. В іншому разі (якщо змін немає зовсім чи якщо вони лише косметичні), вас можуть визнати плагіатором і на ваш ремікс можуть надійти скарги від інших скретчерів. |
Що далі?
Мабуть, найпростіший спосіб розширювати початкові знання щодо Скретч, – це просто експериментувати із ним. Спробуй застосувати різноманітні блоки, різні інструменти в графічному редакторі та в редакторі звуків. В разі потреби за допомогою чи поясненнями можна звертатися як на форуми Скретч, так і до Скретч вікі. Але без сумніву, створення власноруч багатьох якісних проєктів є найкращим способом опанування Скретч.
Підручники
- Main article: Project Tutorials
Навчальні матеріали можна отримати прямо в онлайн-редакторі Скретч. На верхній блакитній панелі натисніть кнопку Tutorials. Оберіть потрібний навчальний матеріал і створюйте власний проєкт за його допомогою.