From Test-Scratch-Wiki

Хоча Скретч придумано для людей, не обізнаних у програмуванні, добре навчитися писати на ньому не так уже й просто. Цей матеріал призначено для осіб, які тільки хочуть почати програмувати на Скретчі.

Проєкти

Проєкти є анімаціями, історіями, мистецтвом, малюванням та іграми – усім, що можна створити на Скретчі. Аби створювати проєкти, потрібен редактор Скретч. Створеними проєктами можна поділитися зі світом за допомогою Спільноти Скретч. Крім написаного кода, проєкт може містити малюнки та звуки.

Інтерфейс

Головна стаття: Інтерфейс

Інтерфейс Скретчу поділений на дві частини: середовище, яке виконує проєкт, і середовище, у якому проєкт розроблюється. У правій верхній частині вікна редактора є Сцена. На ній користувач може бачити результати виконання проєкту. Після створення нового проєкту на сцені є тільки один спрайт: Кіт Скретч. У скретчі є безліч спрайтів, Кіт Скретч — тільки один із них. Спрайти можна програмувати, додавати їм костюми та звуки, експортувати, імпортувати, дублювати та видаляти. Гнучкість Скретча дозволяє фантазувати й створювати власні проєкти. На цьому етапі стає важливим програмування.

Програмування

Замість ніж заглиблюватися далі в інтерфейс, може, слід спробувати найкоротший шлях зрозуміти програмування спрайтів. Це шлях експерименту: швидке з'ясування того, як працюють блоки. Інструкцію щодо такого подано нижче:

1. Зверніть увагу на цю область редактора Скретч:

Панель блоків.PNG


2. Оберіть синій "блок" з назвою перемістити на (10) кроків, й витягніть його на порожню панель справа.

Витягування блока.png


3. Відпустіть мишу, коли блок буде над панеллю скриптів (секцією, відділеною вертикальною лінією від панелі, з якої ви узяли цей блок).

Блок витягнуто.png


4. Слідкуйте за котом на сцені. Натисніть на цей блок у будь-якому місці, окрім білої середини і... кіт пересунувся вправо.

Scratch Cat Move.png


5. Переглядайте категорії блоків і дивіться, який блок що робить!

Тестування.png


Блоки

У Скретчі можна "будувати", зчіплюючи блоки. Таким способом створюються скрипти. Блоки можна зчіплювати, підносячи блок до іншого. Команди (блоки) скрипта виконуються послідовно згори донизу.
1. Витягніть ці блоки.

Блоки.PNG


2. Зберіть блоки у такий скрипт (щоб створити блоки "перемістити на (5) кроків", "чекати (0.5) секунд" і "перемістити на (5) кроків", натисніть на білу середину блока, наберіть значення й настисніть Enter):

Скрипт.PNG


Пояснення:

У кота Скретч після створення проєкту є два образи. Перший скрипт керує зміною образів, щоб зобразити ходіння.

 1. Візьміть яскраво-жовтий блок
  завжди
  й причепіть його до блоку
  коли @greenFlag натиснуто
 2. Потім вставте яскраво-жовтий блок
  якщо <> то
  у блок "завжди".
 3. Вставте блок
  мишку натиснуто?
  всередину блоку "якщо <> то".
 4. Вставте блок
  чекати (0.5) секунд
  у блок "якщо <мишку натиснуто?> то".
 5. Причепіть блок
  наступний образ
  до блока "чекати (0.5) секунд" знизу.

Другий скрипт керує рухом спрайта:

1. Причепіть блок

стиль обертання [зліва-направо v]

до блоку

коли @greenFlag натиснуто

2. Причепіть блок

завжди

знизу до скрипту.

3. Вставте блок

якщо <> то
інакше
end

4. Вставте блок

мишку натиснуто?

у блок "якщо <> то / інакше" справа від "якщо <> то". 5. Вставте блок

перемістити на (5) кроків

у першу секцію блоку "якщо <> то / інакше". 6. Причепіть блок

якщо на межі, відбити

знизу до блоку "перемістити на (5) кроків". 7. Вставте блок

змінити образ на (образ1 v)

4. Натисніть зелений прапорець, аби запустити проєкт на виконання, і спостерігайте, що він робитиме!

Зелений прапорець.png


Цей скрипт починає виконуватися, коли натиснуто зелений прапорець. По його натисканні запускаються всі скрипти, які починаються з блоку

коли @greenFlag натиснуто

. Коли скрипт запущено, він починає перевіряти, чи натиснуто мишу, і якщо це так, пересуває спрайт уперед на 5 кроків. Також він змінює образи з затримкою 0.5 секунд, коли мишу натиснуто, а коли стоїть, встановлює перший образ.

Редактори малюнків та звуків

Головна стаття: Редактор малюнків
Головна стаття: Редактор звуків

Скретч містить навіть власні прості редактори малюнків та звуків! Редактор малюнків — це програма, призначена для створення й змінювання малюнків. Редактор малюнків Скретч стане в нагоді для малювання образів спрайтів, тла сцени тощо. Редактор звуків надає можливість імпортувати, записувати та змінювати звуки для проєкту. Аби дістатися до цих редакторів, натисніть відповідну вкладку над панеллю блоків:

Панель даних.PNG


Спрайти

Спрайти —— це "персонажі" у проекті. Кожен спрайт має свої скрипти, які можуть взаїмодіяти за допомогою оповіщень. Кожен спрайт може виконувати свою роботу. Наприклад у грі, в якій динозавр ловить кота Скретч, динозавр запрограмований ловити кота, тоді як кіт контролюється гравцем. Ці два спрайта виконують різні дії. Проєкт може мати сотні спрайтів, кожен з який контролюється власним скриптом і виконує свої дії.

Панель спрайтів

Панель спрайтів проєкту користувача. Виділений наразі спрайт підсвічується блакитним.

Керування спрайтами при розробці проєкту доступне з панелі спрайтів, розташованої під сценою. Виділений наразі спрайт підсвічено блакитною рамкою; натисканням миші на іншому можна виділити його і отримати доступ до його даних (скриптів, костюмів). Панель спрайтів зображено на малюнку праворуч.

Створення спрайтів

Переважна більшість проєктів Скретч містить більш ніж один спрайт. У нижньому парвому кутку панелі спрайтів є кнопка для додавання новго спрайту до проєкту. Наведення на неї вказівника мишки дає чотири опції:

3.0 New Sprite Buttons.png

Новий спрайт може бути імпортований з простого зображення або разом із скриптами. Кнопки, знизу догори, дозволяють:

 • Обрати спрайт із бібліотеки спрайтів,
 • Відкрити Редактор малюнків, аби намалювати костюм спрайта,
 • Отримати випадковий спрайт,
 • Завантажити костюм спрайта із графічного файлу з комп'ютера користувача.

Тла

Сцена проєкту так само може виконувати скрипти, як і спрайти. Тло не може рухатися, але може відтворювати музику, надсилати оповіщення тощо. Як і костюми спрайтів, малюнок тла можна змінювати за допомогою редактора малюнків. Під сценою є кнопка для додавання нового тла. Можна мати кілька малюнків тла й перемикати їх при виконанні програми, як і костюми спрайтів.

Спільний доступ до проєктів

Головна стаття: Спільний доступ до проєкту

Можна поділитися своїм проєктом з іншими, відкривши його код та/або мультимедійні дані (зображення, звуки) для всіх користувачів Скретч або для їх певної групи (студії тощо).

Онлайн-редактор

Note Примітка: Щоб мати можливість ділитися проєктами, слід підтвердити адресу електронної пошти.

Дозволити спільний доступ до проєкту можна або з сторінки проєкту, який ще не в спільному доступі, або безпосередньо з редактора проєкту.

На сторінці проєкту, який ще не в спільному доступі, користувач може натиснути кнопку "share" на оранжвій панелі над проєктом, як показано на малюнку: Orange share bar on project page.png

При редагуванні проєкту кнопка "Share" знаходиться посередині нагорі, поряд із назвою проєкту, якщо проєкт ще не в спільному доступі. Натискання цієї кнопки відкриє спільний доступ, а в браузері відкриється сторінка проєкту. Green shared bar.PNG

Оффлайн-редактор

Аби поділитися проєктом із оффлайн-редактора, створи порожній проєкт в ондайн-редакторі й обери File > Load from your computer. Проєкт з'явиться в редакторі. Поділитися ним тепер можна так, як описано в попередньому пункті.

Ремікси

Головна стаття: Ремікс

Веб-сайт Скретч місить багато різноманітних проєктів. Скретчери, які знаходять цікавий для них проєкт, можуть зробити з нього ремікс (власну копію для редагування) в такий спосіб:

 1. Натисніть кнопку "See Inside" в кутку сторінки проєкту.
 2. Внесіть власні зміни до проєкту.
 3. Натисність оранжеву кнопку реміксу нагорі всередині.
 4. Відтепер вам належить змінений проєкт.


Note Caution: Вносіть суттєві зміни до реміксу. В іншому разі (якщо змін немає зовсім чи якщо вони лише косметичні), вас можуть визнати плагіатором і на ваш ремікс можуть надійти скарги від інших скретчерів.

Що далі?

Мабуть, найпростіший спосіб розширювати початкові знання щодо Скретч, – це просто експериментувати із ним. Спробуй застосувати різноманітні блоки, різні інструменти в графічному редакторі та в редакторі звуків. В разі потреби за допомогою чи поясненнями можна звертатися як на форуми Скретч, так і до Скретч вікі. Але без сумніву, створення власноруч багатьох якісних проєктів є найкращим способом опанування Скретч.

Підручники

Main article: Project Tutorials

Навчальні матеріали можна отримати прямо в онлайн-редакторі Скретч. На верхній блакитній панелі натисніть кнопку Tutorials. Оберіть потрібний навчальний матеріал і створюйте власний проєкт за його допомогою.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.