From Test-Scratch-Wiki

У MediaWiki вікі сторінки впорядковані в набори, називані "просторами назв". Сторінки з подібною функціональністю зібрані в єдиний простір назв. Певні простори назв можуть надавати своїм сторінкам особливі властивості при взаємодії з іншими сторінками.

Простір назв відображується у назві сторінки як префікс вигляду "простір_назв:". Отже, префікс цієї сторінки "Ukr:" перед її назвою ("Ukr:Довідка:Простори назв") визначає, що сторінка належить до простору назв Ukr. Зазначимо, що двокрапка та префікс можуть з'являтися в назві сторінки і разом з тим не визначати її приналежність до певного простору назв, як-от префікс "Довідка" в назві цієї сторінки.

У Тестовій Скретч вікі всі локалізовані (тобто неангломовні) сторінки мають належати певним просторам назв, відповідно до їхньої мови. Так, всі статті української Скретч вікі мають належати до простору назв Ukr, для турецької це Tur, для італійської – Ita.

Стандартні простори назв

Стандартне налаштування MediaWiki містить шістнадцять визначених наперед просторів назв, які можуть містить створений користувачами вміст. До цього додаються ще два спеціальні простори назв, сторінки в яких не містять стаціонарного тексту, а генеруються щораз наново у процесі роботи MediaWiki. Стандартні простори назв згенеровані парами, кожна з яких складається із 'простору вмісту' та 'простору обговорення'. Простори назв пронумеровані всередині MediaWiki починаючи з 0 так, що простори вмісту мають парні номери, а простори обговорення – непарні.

-2: Media

Цей простір назв використовується для прямого посилання на медіафайли. Так, посилання Media:Wiki.png спрямоване безпосередньо на зображення, але не на сторінку опису цього зображення, яка, у свою чергу, доступна за таким посиланням: File:Wiki.png.

-1: Special

Цей простір назв використовується для об'єднання спеціальних сторінок. Це інформація та інтерфейси, що генеруються наново при кожному запиті, й ці сторінки не можна редагувати дописувачам. Єдиним способом додати сторінку до цього простору назв є змінювання рушія MediaWiki, тобто доробка цього програмного забезпечення.

0: (Main)

Простір назв 0 є 'нульовим', називаним зазвичай "основним простором назв" ("mainspace"). Саме цей простір назв містить найбільше сторінок із текстом, створених дописувачами вікі. Йому не притаманні особливі властивості.

1: Talk

Простір назв "Обговорення" об'єднує всі сторінки обговорення до будь-яких статей. Йому не притаманні особливі властивості.

2: User

Кожен користувач має власну сторінку в просторі назв User, і на цю сторінку автоматично створюються посилання в історії редагувань, переліку спостереження, переліку нових змін тощо. Дописувач може використовувати таку власну сторінку разом із її підсторінками для розміщення відомостей про себе, для нотаток, як пісочницю для швидкого тестування редагувань. Сторінки користувача, посилання на які виглядає як "User:UserName/Foo.js" або "User:UserName/Foo.css", доступні для редагування лишеїї власнику та адміністраторам.

3: User talk

Це сторінки обговорення, пов'язані з користувацькими сторінками із простору назв User. Основне їх призначення – передавати повідомлення. Якщо ти хочеш щось сказати певному користувачу, залиш йому повідомлення на його сторінці обговорення; рушій проінформує його про наявність нових повідомлень приміткою нагорі сторінки такого вигляду:

Така примітка з'являється, доки користувач не відкриє власну сторінку обговорення (аби прочитати повідомлення).

4: Test-Scratch-Wiki

Це простір назв для сторінок вмісту, які зазвичай застосовуються для мета-обговорень щодо роботи та розвитку вікі. Не має особливих властивостей.

5: Test-Scratch-Wiki talk

Це простір назв для сторінок обговорення, пов'язаних із попередніми сторінками вмісту. Не має особливих властивостей.

6: File

Wiki.png

Простір назв File використовується для зберігання метаданих щодо завантажених файлів (зображень, відео, звуку), які напряму доступні в просторі назв Media. Кожен завантажений файл має власну сторінку у просторі назв File, на ній зазвичай розміщується інформація щодо прав власності (ліцензії) на файл. Пряме посилання на сторінку із цього простору назв включає натомість сам медіафайл: [[File:Wiki.png|right]] дає зображення, розташоване праворуч. Детальніше дивись Ukr:Довідка:Зображення. Аби створити внутрішнє посилання на сторінку з цього простору назв, додай двокрапку перед простором назв: [[:File:Wiki.png|right]] дає File:Wiki.png.

Стандартно налаштована MediaWiki має визначений наперед синонім "Image" для простору назв File, див синоніми просторів назв.

7: File talk

Це простір назв для сторінок обговорення, на яких зазвичай обговорюють відповідні медіафайли. Не має особливих властивостей.

8: MediaWiki

Цей простір назв MediaWiki використовується для збереження системних повідомлень та іншого важливого вмісту. Приміром, стоірнка MediaWiki:Edit містить текст, який заповнює вкладинку "Edit" нагорі кожної сторінки. Якщо така сторінка існує, її вміст перекриває вміст за замовчуванням, який в нашому випадку "edit this page". Так само, MediaWiki:Common.css містить системне повідомлення, яке є частиною коду CSS і завантажується для кожного користувача кожної сторінки. Звісно, ці сторінки захищені від редагувань звичайними дописувачами і доступні лише адміністраторам.

9: MediaWiki talk

Це простір назв для сторінок обговорення щодо відповідних системних повідомлень. Не має особливих властивостей.

10: Template

Простір назв Template містить шаблони – блоки тексту чи вікірозмітки, створені для того, аби додавати їх до інших сторінок. Відповідно, особливою властивістю є те, що цей простір є простором для включення за замовчуванням: вікірозмітка {{Foo}} еквівалентна такій: {{Template:Foo}}.

Аби зберегти функціональність і разом з тим відокремити сторінки різними мовами, українські шаблони доводиться зберігати на підсторінках Template/Ukr.

11: Template talk

Це простір назв для сторінок обговорення відповідних шаблонів. Не має особливих властивостей.

12: Help

Простір назв Help зазвичай використовується для зберігання довідки, інструкцій та посібників. Не має особливих властивостей.

В Тестовій Скретч вікі цей простір назв містить лише англомовні сторінки, оскільки всі іншомовні сторінки належать до відповідних просторів назв, як-от наші до Ukr.

13: Help talk

Це простір назв для сторінок обговорення відповідних довідкових статей. Не має особливих властивостей.

14: Category

Простір назв Category містить категорії, які є динамічними переліками інших сторінок. На виконання цього, пряме посилання на сторінку категорії не створює посилання для перегляду, а натомість включає сторінку, на якій стоїть, до відповідної категорії. Отже, вікірозмітка [[Category:Help]] додає посилання на категорію внизу сторінки (в розділі під заголовком "Categories"). Перехід за тим посиланням веде до сторінки категорії, де в переліку сторінок є й ця сторінка. Аби створити в тексті посилання на сторінку категорій, додай двокрапку перед ним: [[:Category:Help]] відображується як Category:Help. Дивись Ukr:Довідка:Категорії за подробицями щодо синтаксису посилань на категорії.

В Тестовій Скретч вікі цей простір назв містить лише англомовні сторінки, оскільки всі іншомовні сторінки належать до відповідних просторів назв, як-от наші до Ukr. Тому наші категорії доводиться зберігати на підсторінках Category/Ukr. Це веде до зайвого відображення префіксу /Ukr: в посиланнях на наші категорії і зникне природним шляхом після виходу з тестового режиму.

15: Category talk

Це простір назв для сторінок обговорення відповідних категорій. Не має особливих властивостей.

Локалізація

Перейменування просторів назв

Канонічне найменування Локалізоване найменування
Media Media
Special Special
(Main)
Talk Talk
User User
User talk User talk
Project Test-Scratch-Wiki
Project talk Test-Scratch-Wiki talk
File File
File talk File talk
MediaWiki MediaWiki
MediaWiki talk MediaWiki talk
Template Template
Template talk Template talk
Help Help
Help talk Help talk
Category Category
Category talk Category talk

Найменування просторів назв можна перекладати іншими мовами, так само як і перейменовувати окремі простори назв; це компетенція адміністраторів вікі. Перекладені найменування називають 'локалізованими' найменуваннями просторів назв. Але всі простори назв зберігають 'канонічне найменування' – вихідне англомовне найменування, яке працює в будь-якій інсталяції MediaWiki. Тож посилання на User:Foo завжди буде посиланням на сторінку користувача Foo, незважаючи на те, якою мовою ти налаштував перегляд сайту. Канонічні найменування приведені вище в таблиці, разом із локалізованими в цій вікі.

Синонімічні назви

У вікі можуть також бути визначені синонімічні найменування (синоніми) для просторів назв. Це альтернативні найменування, які будуть декодовані як локалізовані найменування просторів назв. Приміром, якась вікі може визначити символ "T" синонімом для простору назв Template, і тоді запис T:Foo буде еквівалентним Template:Foo]]; це економитиме кілька літер та секунд на їх набір. За замовчуванням, "Image" встановлено синонімом для File, тому [[Image:Wiki.png]] еквівалентно запису [[File:Wiki.png]].

Додаткові простори назв

Дивись Manual:Using custom namespaces за подробицями.

Тестова Скретч вікі визначила додаткові до 16 стандартних простори назв. Ці додаткові простори назв так само організовані парами (простір вмісту, простір обговорення) для кожної із запланованих тут мов. Ці простори назв працюють так само, як і звичайні, не мають особливих властивостей і нумеровані числами вище 100. Зокрема, простір назв "Ukr" має тут номер 3032 і на нього можна послатися так: {{ns:3032}}.

Знайдення простору назв сторінки

Отримати найменування простору назв, до якого належить сторінка, можна кількома способами.

Магічні слова

Магічне слово {{NAMESPACE}}, розташоване на сторінці, відображує найменування простору назв, до якого сторінка належить.

Javascript

Змінна javascript wgCanonicalNamespace містить повне найменування простору назв сторінки, а змінна wgNamespaceNumber містить номер цього простору назв.

CSS

Тег <body> на сторінці виводу HTML має визначені CSS класи залежно від простору назв.

 • ns-#, де # є номером простору назв, до якого належить сторінка
 • ns-subject для всіх сторінок вмісту
 • ns-talk для всіх сторінок обговорення
 • ns-special для спеціальних сторінок із простору назв Special

Отже, наступний код CSS змінюватиме окремі деталі вигляду сторінок залежно від простору назв, до яких вони належать:

.ns-subject a 
{  /* Посилання на сторінках вмісту будуть зеленими. */
  color: #00FF00;
}
.ns-talk a 
{   /* Посилання на сторінках обговорення будуть блакитними. */
  color: #0000FF;
}
.ns-3 a 
{     /* Посилання на користувацьких сторінках будуть червоними */
  color: #FF0000;
}
MediaWiki API

Більшість API, які надають інформацію про сторінку, дають також найменування простору назв, до якого сторінка належить.

Дивись також

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.