From Test-Scratch-Wiki
MediaWiki дозволяє впорядковувати сторінки та файли, додаючи до них (для файлів - на сторінці опису) одну чи більше Категорій за допомогою тега Category. Такий тег створює внизу сторінки посилання на перелік всіх сторінок, що належать до цієї категорії. Це сильно полегшує пошук пов'язаних статей і розширень відповідної теми.
Категоризація в двох словах
Сторінки категоризують на ґрунті їхнього вмісту. Приміром, стаття про графічний редактор Paint Editor може бути віднесена до категорії "Програми Скретч", оскільки тема стосується роботи зі Скретчем. Аби класифіквати сторінку до певної категорії, напиши:
[[Category:Ukr/Категорія]]
Тут "Категорія" – це назва категорії, префікс Ukr
(важливо: після нього не двокрапка, а коса риска) стоїть завдяки тестовому статусу української Скретч вікі. Сторінка може бути віднесена до кількох категорій водночас. Аби зробити це, слід повторити такий самий запис:
[[Category:Ukr/Категорія]] [[Category:Ukr/Друга категорія]]
Всі додані на сторінку в такий спосіб категорії будуть відображені разом внизу сторінки.
- Повний перелік наявних категорій дає ця спеціальна сторінка.
Трохи подробиць
Пропуски та нові рядки перед переліком тегів категорій на сторінці ігноруються, а самі категорії завжди відображуються внизу сторінки. Так,
* Пункт переліку [[Category:Ukr/Певна категорія]] трохи тексту
буде відображено так само, як і
* Пункт переліку трохи тексту
Якщо треба додати посилання на категорію в певному місці сторінки, напиши перед її тегом двокрапку: [[:Category:Ukr/Певна категорія]]
. Такий запис є звичайним посиланням, тому можна додати відображуваний замість нього текст всередині дужок після вертикальної риски.
Додавання тегу Category до сторінки категорії створює підкатегорії. Це дозволяє організовувати ієрархії категорій, – коли одна категорія включає кілька інших, а ті, в свою чергу, включають ще інші.
Ключ сортування
Ключ сортування визначає літеру й місце, в якому посилання на категоризовану сторінку з'явиться в переліку всіх сторінок цієї категорії. За замовчуванням для алфавітного сортування використовується назва категорії. Це не завжди зручно. Приміром, всі сторінки нашої довідки мають назви на кшталт Довідка:Стаття
, і звичайне сортування вмістить їх усіх під літерою "Д" - першою літерою слова "Довідка". Було би значно краще, коли б для сортування використовувалася перша літера назви статті, в нашому прикладі "С". Цього можна досягти, якщо зазначити ключ сортування всередині тегу Category, саме, де у звичайному посиланні пишеться текст для відображення.
[[Category:Ukr/Назва категорії|Ключ сортування]]
Приклад такої розмітки можна побачити (в режимі редагування) внизу цієї сторінки.
Ключі сортування розрізняють великі й маленькі літери, а також пропуск. Ключ сортування не змінює назву сторінки, яку буде розміщено в переліку всіх сторінок категорії.
Особливості української вікі
Простір назв "Category" має особливі функції. З іншого боку, всі українські сторінки Тестової Скретч вікі мають знаходитися в просторі назв "Ukr". Така колізія веде до того, що всі назви українських категорій починаються з "Ukr/
", це схема називання підсторінок. Простого способу вилучити цей префікс із назви категорії не існує. Ця проблема зникне природним шлязом при виході з тестового статусу.
Внаслідок цього префіксу в повному переліку категорій всі українські категорії вміщені під літерою "U" в доволі довгому переліку. Якщо ти хочеш знайти лише їх, це можна зробити на цій сторінці, задавши простір назв "Category" і початок назви сторінки "Ukr".
Як створити категорію
Категорію можна створити так само, як і іншу сторінку вікі (дивись Довідка:Створення сторінки); слід просто дописати "Category:Ukr/
" перед назвою нової категорії.
На відміну від інших сторінок вікі, перейменувати категорію неможливо. Для цього створюють нову категорію з правильною назвою і змінюють всі наявні посилання на стару категорію (тег Category) на всіх сторінках. Нова категорія також не отримає ані історії сторінки, ані сторінки обговорення старої; такий ефект може бути небажаним.
Аби не робити зайвого, завжди шукай наявні у вікі категорії перш ніж створити нову категорію. Перелік всіх категорій можна знайти за посиланням на "Special pages" у розділі "Tools" бічної панелі.
Приховані категорії
Перелік категорій, до яких належить сторінка, завжди відображується внизу сторінки. Можна сховати якусь категорію із цього переліку, для цього додай на сторінку цієї категорії магічне слово "__HIDDENCAT__
". (Тим не менше, кожен дописувач може бачити окремий перелік посилань "Hidden categories" на приховані категорії, налаштувавши "Show hidden categories" в розділі "Appearance" особистих налаштувань.)
Приховані категорії автоматично додаються до Category:Hidden categories, визначеної у MediaWiki:Hidden-category-category.
Приховані категорії не можна приховати на сторінках категорій (bug 15550).
Посилання на категорію
Аби створити посилання на категорію, додай двокрапку на початку одразу після подвійних дужок. Це звичайне посилання, тож можна застосувати синтаксис посилання з відображуваним текстом.
[[:Category:Ukr/Категорія]] [[:Category:Ukr/Категорія|Відображуваний текст]]
Так, аби послатися на категорію довідкових сторінок української Скретч вікі, напиши "[[:Category:Ukr/Довідка]]
", що відобразиться як Category:Ukr/Довідка.
Сторінки перенаправлень на категорії теж мають містити цю двокрапку, аби мати посилання, а не категоризацію.