From Test-Scratch-Wiki


Eng:Scratch Cat, oficjalna maskotka Scratch.
Logo Scratch.

Scratch jest darmowym edukacyjnym językiem programowania, który został stworzony przez Lifelong Kindergarten Group w Massachusetts Institute of Technology (MIT) z więcej niż 29 miliona użytkowników i 33 miliona udostępnionych projektów.[1] Najnowsza wersja, 3.0, może być pobrana do użytku offline tutaj (wcześniejsza wersja, Scratch 2.0, może być pobrana do użytku tutaj) lub akcesowana przez edytor projektów online tutaj. Jest nastawiony na dzieci lat 8 do 16 i druga klasa do liceum.

Scratch jest przeznaczony dla dzieci, edukacyjny, i łatwy do nauczenia się. Ma narzędzie na tworzenie interaktywnych historyjek, gier, rysunków, symulacji, lub więcej, używając bloków. Scratch nawet ma swój własny wbudowany edytor rysunków i edytor dźwięków.

Użytkownicy programują w Scratch przez przeciąganie bloków z palety bloków i dołączając je do innych bloków jak puzzle. Struktury wielu bloków są nazywane skryptami. Ta metoda programowania (budowania kodu blokami) jest nazywana "programowanie "przeciągnij i upuść"".

Adres strony Scratch to https://scratch.mit.edu.

Historia

Main article: Scratch Versions

Scratch zaczął być tworzony w 2003 i wyszedł dla publiki w 2007. Scratch 1.0, pierwsza wersja Scratch, była bardzo podobna do Scratch 1.4. W tamtym czasie, tylko edytor offline istniał - strona była małym blogiem, gdzie projekty mogły być opublikowane i grane. Jak Scratch się rozwijał, strona stawała się coraz większa. Scratch 1.1, Scratch 1.2, Scratch 1.3, oraz Scratch 1.4 wyszli. W tym czasie, Scratch miał już miliony projektów i użytkowników, i wiele nowych funkcji.

Od wyjścia Scratch 2.0 w 2013, strona i interfejs zostali zmienieni, i wyszedł edytor online. Scratch kontynuował wzrastać, osiągając 30 milionów projektów i użytkowników. Scratch 3.0 wyszedł w 2019.

Użytki

Scratch jest użyty w szkołach dookoła świata jako środek wprowadzenia podstawowego programowania dla dzieci. Jest także używany poza szkołami. Niektórzy nauczyciele używają kont nauczycieli, aby monitorować studentów, i interesować się społecznością Scratch. Dzieci oraz nawet dorośli dostają zrozumienie podstawy programowania w Scratch i często przenoszą się na inne języki programowania. Podczas ich użytkowania Scratch, ludzie mogą tworzyć, remiksować, oraz współpracować z innymi w projekty Scratch.

Środowisko

Main article: Scratch User Interface

W projektowaniu języku, główny priorytet twórców było uczynić język łatwy i środowisko programowania proste, intuicyjny i łatwy do nauki przez dzieci, które nie mają żadnego wcześniejszego doświadczenia w programowaniu. Jest silny kontrast między potężnymi funkcjami multimedialnymi i styl programowania wielowątkowy, oraz raczej ograniczony zakres języka programowania Scratch.

Pierwszy projekt interfejsu Scratch 3.0.

Interfejs dla środowiska programowania Scratch podziela ekran na kilka szyb: po lewo jest paleta bloków, w środku jest obszar skryptów, a na prawej scena i lista duszków. Paleta bloków zawiera fragmenty kodu ("bloki"), które można przeciągnąć do obszar skryptów od palety, żeby tworzyć programy. Aby paleta nie wyświetlała za dużo bloków, i na łatwość użycia, jest ona uporządkowana w 9 kategorie: ruch, wygląd, dźwięk, zdarzenia, kontrola, czujniki, wyrażenia, zmienne, i moje bloki.

Pochodzenie Słowa

"Scratch" było użyto jako tytuł języka od Lifelong Kindergarten Group, ponieważ ma to do czynienia z "drapaniem" (ang. "scratching"), referując do muzyki.

(PL) Drapanie to technika DJa, użyta, aby sprodukować odrębne dźwięki, przez ruszanie płyty winylowej tam i z powrotem na obrotnicy, podczas opcjonalnie manipulując crossfader na mikserze DJa.[2]

– Wikipedia

Podobnie, w Scratch, bierzesz różne części kodu (bloki), mieścisz je razem, i tworzysz coś nowego.

(PL) Bierzemy nazwę "Scratch," ze sposobu, w jaki dżokeje hiphopowi drapią (ang. scratch) w muzyce. Biorą różne części muzyki i potem kombinują je w nieoczekiwanych i kreatywnych sposobach.

– Mitchell Resnick, Lifelong Kindergarten Group w MIT

Warianty Słowa

Słowo "Scratch" zrodził inne zwroty, które zostały popularne na Scratch:

— Użytkownik Scratch

  • Scratchowanie (ang. Scratching)

— Czasownik o znaczeniu "używać Scratch"

  • Scratchowany (ang. Scratched)

— Projekt, który jest próbą repliki innej gry, np. "Pac-man Scratched"/"Pac-man Scratchowany"

— Strefa czasowa, w których fora są ustawione (EST/EDT)

— Moderatorzy i deweloperzy Scratch.

  • Scratchuj Dalej! (ang. Scratch On!)

— Wyrażenie ukute przez Scratch Team, i użyta przez nich (lecz także zadaptowane przez innych Scratcherów) aby motywować użytkowników, znacząc "kontynuuj używać Scratch"

Motto

Motto Scratch to "Wyobraź sobie, Zaprogramuj, Dziel się" (ang. Imagine, Program, Share). To jest zgodne z podstawową zasadą tworzenia projektu: ktoś ma pomysł ("Wyobraź sobie"), tworzy ten pomysł na Scratch ("Zaprogramuj"), a potem publikuje to w społeczności ("Dziel się"). Od premiery Scratch 2.0, motto było mniej widoczne na stronie - strona główna nie zawiera już motta, ale zamiast tego, opis Scratch.

Wersje

Main article: Scratch Versions

Scratch jest teraz na wersji 3.0. Edytor online wyszedł w 2 styczniu 2019, a edytor offline na [proszę dodać datę!]. Jego poprzednik to Scratch 2.0, który wyszedł 9 maja 2013. Poprzednie, starsze wersje to Scratch 1.4, Scratch 1.3, Scratch 1.2, Scratch 1.1, oraz Scratch 1.0. Każda wersja ma duże zmiany, szczególnie skok z 2.0 na 3.0. Nie tylko program został zaaktualizowany, lecz cała strona ewoluowała.

Funkcje

— nie da się mieć list, duszek, lub procedur first-class (lambda).

Pozwolenia systemu

Scratch ma limitowany akces do sprzętu i systemu i jest bardzo bezpieczny. Oto lista rzeczy, co Scratch może akcesować:

  • Głośność
  • Pozycja wskaźnika kursora relatywna do sceny
  • Klawiatura
  • W Scratch 3.0, niektóre ruchy są dostarczone jako wartości sensorów, używając kamerkę jako wejście obrazu.
  • System plików może być akcesowany w trybie dewelopowania, ale nie w trybie grania.
  • Scratch może komunikować do zestawu Lego WeDo lub PicoBoard podłączonego do komputera.

Modyfikacje do Scratch oferują więcej pozwolenia systemu.

ScratchJr

Main article: ScratchJr

ScratchJr to język programowania bazowane na Scratch, który introdukuje 5- do 7-latki do świata programowania. Było stworzone przez niektórych członków Scratch Team, i jest dostępny jako aplikacja na Android i iOS.

Ważne Informacje

Scratch pracował z Cartoon Network, aby promować Między nami, misiami przez Scratcherów robiących projekty o Między nami, misiami.


Scratch zmienił nazwę na Neigh tymczasowo, przez żart prima-aprilisowy od Scratch Team w 2012 jako żart z okazji wyjścia Scratch 2.0. Było też dużo odniesień z bajki telewizyjnej Mój mały kucyk. Dowiedz się więcej.


Scratch był pełny projektów ze Scratch Cat, maskotką Scratch, przez Scratchcation w 2016. Scratch Team powiedział, że Scratch Cat wyszedł, i wyszła o tym notyfikacja. Około tego samego czasu, The Last SPS wyszedł. Większość Scratch o tym wiedziała, więc jest to coś do zanotowania.

Zobacz Także

— najnowsza wersja strony i programu

— poprzednia wersja strony i programu Scratch

— opis Scratch na zewnętrznej stronie

— czym one są i ich użytki w świecie komputerów

Referencje

pl:Scratch

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.