From Test-Scratch-Wiki

Scratch Ön Sayfası.
Bu, Scratch Sitesi için belirli mobil cihazların tanıyabileceği bir QR kodudur.
SandCastleIcon.png This page has links to outside of the Scratch website or Wikipedia. Remember to stay safe when using the internet as we can't guarantee the safety of other sites.

Scratch Sitesi, kullanıcıların projeleri yükleyebildiği ve görüntüleyebildiği ve ayrıca kullanıcılar, stüdyolar, projeler ve Scratch Forumlarındaki gönderiler hakkındaki yorumlar aracılığıyla başkalarıyla iletişim kurabildiği Scratch'in resmi sitesidir.

Scratch Sitesi son derece özelleştirilebilir; diğer kullanıcılar takip edilebilir, stüdyolar oluşturulabilir ve projeler silinebilir. Diğer kullanıcıların profilleri de görüntülenebilir.

Site, Scratch Topluluğu'nu da barındırır; her kullanıcının kendi profil sayfası vardır. Ayrıca Son Paylaşılan Projeler, Topluluğun Sevdiği, Öne Çıkan Projeler, Topluluğun Neye Katkı Yapıyor ve Takip ettiğim Kullanıcıların Projeleri (eğer kullanıcı oturum açmışsa diğerlerini takip ettiklerim) ve daha fazla bölüm.

Bölümler

Aşağıda, Scratch Sitesinin tüm ana bölümlerinin bir listesi bulunmaktadır:*Scratch Programı

Geçmiş

İlk Scratch Sitesi, daha küçük bir topluluğa ev sahipliği yaptığı için çok daha küçüktü. Örnek farklılıklar, Ön sayfanın çok daha az satır içermesi, forumların daha küçük olması ve sayfaların oldukça farklı olmasıdır.

İlk Günler ve Beta

Scratch Sitesi, beta sürümündeyken.

Scratch ilk halka duyurulduğunda küçük bir blog ile başladılar. Bir süre sonra, seçilen test kullanıcıları için blogda Scratch projelerinin halk tarafından gösterilebileceği ve oynatılabileceği bir sayfa açtılar. Scratch halka açıklandığında, yüzlerce Scratch'çi proje yapmaya başladı ve bunları Scratch blogunda yayınlamak istedi. Scratch Ekibi daha sonra herkesin projelerini yayınlayabilmesi ve birbirine geri bildirimde bulunabilmesi için blogu eksiksiz bir siteye çevirmeye karar verdi. Scratch ilk yapıldığında şu anki kadar gelişmiş bir siteye sahip değildi. Bu, Scratch'i tanıtan ve "Scratch Kartları" ve "Öğreticileri" için bazı bağlantılar veren tek bir internet sayfasıydı. Zamanla, Scratch'in yaratıcıları, bir topluluğun etkili bir şekilde oluşturulabileceğini gördüklerinde bir topluluk oluşturdular.[1]

Scratch Sitesinin beta sürümü buradan bulunabilir.

Yapısı

Sitesinin yapısı zamanla değişti. Scratch Tasarım Stüdyo'ları gibi yeni özellikler ve Metin Tabanlı Oyunlar Forumu gibi tamamen yeni alanlar tanıtıldı. Tadilat da yapılmıştır; Örneğin, Ön Sayfada tam bir değişiklik yapıldı (ayrıca idareciler için özel bir satıra izin verir) veya forum değişiklikleri (arşivleme, oluşturma) gibi.

Mayıs 2013'te Scratch sitesinin tamamı Scratch 2.0 olarak güncellendi. Site, operatörler ve ikizler gibi birçok yeni özelliğe sahip yeni bir çevrimiçi proje editörü dahil olmak üzere birçok değişikliğe uğradı; güncellenmiş bir görünüm; sitedeki Keşfet, Projelerim ve İlgili Projeler gibi yeni özellikler; güncellenmiş bir Ön Sayfa; ve yeni forumlar (eski forumlar arşivlendi).

Büyüme

1.4'te Scratch sitesi.

Site zamanla büyük ölçüde büyüdü. Yedi milyonun üzerinde proje sayısına ve dört buçuk milyonun üzerinde Scratch'çi sayısına ulaştı. Sitenin tüm alanları büyüyor ve büyük olasılıkla büyümeye devam edecek; site herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Avrupa Sunucusu

27 Temmuz 2010'da [2] ABD dışındaki kullanıcılar için sitenin ayrı bir sürümü oluşturuldu. Bu tamamen aynı sitesiydi, tek fark, önbelleğe alma motorunun Avrupa'daki bir sunucuda barındırılmasıydı ve bunun amacı ABD dışındaki kullanıcılar için bağlantı hızını artıracağı umuluyordu. Ancak, bu sadece sistemin bir testiydi ve birçok kullanıcı sistemle ilgili zorluklar yaşadı, bu nedenle site terk edildi ve artık mevcut değil.

Hatalar

500 hatası.
See also: Hata 403, Hata 404, and Hata 500
See also: Bakım Modu

Bazen sitede hata 403, 404 veya 500 hataları görünüyor. Bir kişi bir sayfayı izinsiz görüntülemeye çalıştığında 403 hatası görünür. Scratch'te bir sayfa olmadığında 404, Scratch sunucusunda bir hata oluştuğunda ise 500 hata alınır. Ayrıca, Scratch Ekibi sitede önemli değişiklikler yapıyorsa, Scratch'çi, bakım bitene kadar Bakım Moduna yönlendirilecektir.

Ayrıca 504 "Ağ Geçidi Zaman Aşımı" ("Gateway Timeout") hatası gibi bazı kullanıcıların aldığı başka hatalar da vardır.[3] Ancak bunlar yalnızca temel bir metin döndürür dekoratif bir mesaj yerine size bir ekran gösterir.

Site Demografisi

Alexa, mit.edu alan adının, ana MIT sitesini de içermesine rağmen, web sitesi trafiği için dünyada 1.224. sırada olduğunu gösteriyor. Alexa ayrıca ABD'de 860. sırada olduğunu ve ona bağlanan 123.717 web sitesi olduğunu gösteriyor. MIT ana sitesini ziyaret edenlerin %11,84'ü scrap.mit.edu alt alan adını ziyaret etti.[4] Quantcast istatistiklerine göre Scratch Sitesi, bir günde en yüksek ziyaretçi sayısı 8 Ekim 2009 tarihinde 59.814 oldu. Bir ay içindeki en yüksek ziyaret sayısı 1.200.000'in üzerindeydi.[5]

Referanslar

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.